Uyutan Öneriler ve Tüyolar

Güne halsiz ya da çeşitli bölgelerimizde ağrılar duyarak başlıyorsak bunun altında yatan neden yanlış yatma pozisyonu olabilir.

Güne uykudan kalkıp uyandığımızda dinlenmiş ve enerji dolu hissetmek yerine eğer halsiz ya da çeşitli bölgelerimizde ağrılar duyarak başlıyorsak belki de bunun altında yatan neden yanlış yatma pozisyonu olabilir.

Derin ve sağlıklı uyuyabilmek için uyku pozisyonuna göre önlemler almamız gerekmektedir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Metin Karataş, sıklıkla tercih edilen uyku pozisyonlarına göre bazı önerilerde bulunmaktadır:

“İdeal uyku pozisyonu omurganın doğal halinde kaldığı yatış pozisyonudur.”

“Uyku kalitesi ve uyku pozisyonu birbirleriyle son derece ilişkili ve genel sağlık durumunu etkileyen unsurlardır. Birçok değişkene ve sağlık problemine bağlı olarak farklılık gösterdiği için toplumun geneli için “en iyi uyku pozisyonu şudur” demek olası değildir ancak bireysel değerlendirme ile kişilere özgü en iyi uyku pozisyonu tanımlanabilir.”

“Uyku pozisyonuna göre farklı vücut bölgeleri basınca ya da gerilime maruz kalır. İdeal uyku pozisyonu omurganın nötral pozisyonunu koruduğu yani doğal fizyolojik eğriliklerin korunduğu pozisyondur.”

“Uyurken vücut yastık ile desteklenmelidir, sürekli aynı tarafa dönük yatılmamalıdır, uyku sırasında kollar başın üzerinde sürekli durmamalıdır.”

Yatma Şekline Göre Sağlıklı Öneriler

Dengeli Uyku İçin Sırt Üstü :

Uygun yatak ve yastık kullanma koşulu ile bel ve boyun omurlarının nötral dizilimini korumasını sağlayan ve omurgada basınç dağılımının en iyi olduğu uyku pozisyonudur.

Yan Yatma:

Alt bel ağrısı olan kişilerde en rahat yatış pozisyonudur. Boyun ve omuz arası boşluğun uygun bir yastıkla desteklenmesi gerekmektedir. Uygun olmayan bir yatakta hep aynı yöne yatmak kaslar arasında dengesizlik, ağrı ve bazı olgularda skolyozu tetikleyen veriler mevcuttur. Dizler arası yerleştirilen bir yastık ile kalça, pelvis ve omurga dizilimini daha rahat bir konuma taşır. Sakroiliak eklemlere binen yük azalır. Bacakların karına çok çekilmemesi gerekir. Sürekli aynı yan tarafa yatmak omuz problemini tetikleyebilir.

Karın Üstü Yatmak:

Ağrı ve basınç oluşturur. Normal fizyolojik eğriler desteklenmediğinde omurganın nötral pozisyonu sürdürmesi zorlaşır. Boyun bir tarafa dönük ve kullanılan yastığa göre ekstansiyon pozisyonunda uzun süre kaldığı için aşırı mekanik stres ve ağrı ortaya çıkabilir. Bel omurlarında hiperekstansiyona (aşırı arkaya bükülme) neden olduğundan bel ağrısı riski de artar. Kas ve eklemler üzerinde fazla basınç oluşturur ve sinir sıkışmalarını kolaylaştırır.

Uyku Sırasında Kolların Pozisyonu:

Omuzlarda aşırı gerilim olmaması için kollar gövdenin önünde olmalıdır. Kolların başın üzerinde olması ya da üzerine yatmak dolaşımın bozulması, sinir sıkışmaları ve tendom sıkışmalarını tetikleyebilir.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Kaynak

Önerilen Yazılar

Yorum Yok

    Yorum Bırakın