Uyutan Öneriler ve Tüyolar

7 Maddede Yatak Odanızı Muhteşem Rüyalara Hazırlamak

Yaşam kalitesini etkileyen en önemli değişkenlerden biri, hiç şüphesiz uyku kalitesi. Sağlıklı bir uyku çekmeden yeni güne başlamak, verimsiz ve mutsuz bir gün geçirmemize sebep oluyor. İş hayatında ve sosyal hayatta başarılı olmak için de uyku düzeni büyük önem arz ediyor. Uyku bozukluğu olan insanlar, günlük hayatlarında ciddi odak sorunları yaşıyor. Uyku bozukluklarının tedavisi için uygulanabilecek birçok yöntem mevcut. Uyku sorunu yaşayanlar için faydalı olabilecek 7 yöntemi sizler için derledik. Uykuya dalmakta sorun yaşıyor, geceleri sürekli uyanıyorsanız bu başlıkları yatak odanıza taşımak faydalı olabilir.

1. Yatak odanızda bolca mavi renge yer verin

National Sleep Foundation’ın araştırmasına göre, mavi renk kan basıncını dengeliyor ve kalp atış hızını düşürüyor. Bu durum daha kolay uykuya dalmanıza fayda sağlıyor. Duvarlar, nevresimler, tablolar… Yatak odanızda maviye yer verin.

2. Düşük voltajlı gece lambalarını tercih edin

Çok fazla parlak ışık, vücudunuzun melatonin hormonu saygılamasını engeller. Vücudunuz, fazla ışık sebebiyle uyuması gerektiğini anlayamaz. Gece lambanız çok parlak ise daha düşük voltajlı bir lamba tercih edebilirsiniz. Telefonunuzu, bilgisayarınızı, televizyonunuzu da uyumanıza yardımcı olacak mavi ışık formatına çevirebilirsiniz.

3. Oda sıcaklığını 15- 20 °C derece arasında sabitleyin

Geceleri vücut sıcaklığınız düşer. Bu yüzden oda sıcaklığını da buna uygun bir seviyede tutmalısınız. Fazla sıcak, terleyerek uyanmanıza sebep olabilir.

4. Lavanta, yasemin, gül gibi yatıştırıcı kokulara yer açın

Vücudunuzun rahatlamasına fayda sağlayan bu kokular, uykuya daha kolay dalmanızı sağlayabilir. Huzurlu uyku çekmek istiyorsanız, bu yöntemi denemenizde fayda var.

5. Nem oranını %50 oranında tutmaya çalışın

Yüksek nem oranı sizi terleterek uyku kalitenizi düşürebilir. Çok kuru bir ortam da boğaz kuruluğuna sebep olarak uykunuzu bölebilir. Odanızın nemini basit cihazlarla kontrol ederek dengeleyebilirsiniz.

6. Doğru bitkilerle odanızın hava kalitesini değiştirin

Bazı bitkiler odanızın havasını arındırıp nem oranını dengelemenize yardımcı olabiliyor. Örneğin, halk arasında kaynanadili olarak bilinen bitki havadaki toksinleri azaltırken aloe vera ise zararlı kimyasalları tespit edebiliyor. Eğer çiçeğin yaprakları kahverengiye dönerse havanız kirli olabilir.

7. Doğal liflerden yapılmış yatak örtüleri kullanmaya özen gösterin

Kumaşın sertliğini ve nefes alabilme özelliğini değiştiren dikiş sayısı da önemli değişkenlerden biri. 200- 400 arası dikiş, sağlıklı bir uyku için ideal olabilir. Eğer uyurken fazla terleyen biriyseniz dikiş sayısını 200’e daha yakın tutabilirsiniz. Pamuk, bambu ya da keten gibi doğal malzemelerden yapılmış yatak örtüleri, sağlığınız için de daha faydalı olacaktır.

Bonus: Uyku kalitenizde ciddi sorunlar olduğunuzu düşünüyor ve yorgun uyanıyorsanız bir doktora görünmenizde fayda var.

Kaynak

Önerilen Yazılar

Yorum Yok

    Yorum Bırakın