Uykudan Haberler

Pazartesi Sendromunu Atlatmanın 5 Yolu!

Pazartesi gününe mutlu başlamak tüm haftanın rahat geçmesini sağlar. Peki Pazartesi sendromu yaşamamak için neler yapılmalıdır?

Hafta sonu tatilinden sonra Pazartesi işbaşı yapmak çoğu çalışan için zordur. Adaptasyon eksikliği yaşanırken mutsuz da olunur. Özellikle yapılan bilimsel araştırmalar da bu gerçeği doğruluyor. Peki Pazartesi sendromunu atlatmak kolay mı? Neler yapılabilir? İşte çalışanları yakından ilgilendiren ve büyük sorun haline gelmiş olan Pazartesi sendromunu yenmenin yolları…

Günü planlayın

Pazar akşamından yavaş yavaş Pazartesi günü yapacaklarınızı planlamaya başlayın. Böylece ne yapacağınızı bilemeyeceğiniz bir durum içine düşmez, planlarınız dahilinde işe başlamış olursunuz. Kıyafetiniz, saçınız , makyajınız, işe götüreceklerinizi de son dakikaya bırakmadan önceden planlamanız strese girmenizin önüne geçecektir.

Hafta içi aktiviteleri yapın

Sadece hafta sonu tatilini düşünerek yaşanmaz. Bu algıda olunduğunda ne yazık ki hem işteki hem de hayattaki motivasyonunuz düşer. Verimliliğinizin önüne geçecek olan bu durumu ortadan kaldırın. Hafta içlerine de küçük aktivite planları yaparak her zaman keyifli olmayı sağlayabilirsiniz.

Aktivite demişken ister hafta sonu ister hafta içi planları olsun çok geç saatlerde eve dönmemeye özen gösterin. Tüm hafta belli bir düzen sağlanırsa daha verimli olursunuz. Aksi durumda yaşam düzeniniz bozulacağından negatif gelişmeleri de peşinden getirecektir.

Uyku/yeme düzeninizi sağlayın

Bütün hafta bir uyku düzeni kurun ve ona uyum sağlamaya çalışın. Yaşamsal faaliyetlerinizin doğru şekilde ilerleyebilmesi için kaliteli bir uyku olmazsa olmazlardandır. Yemek konusunda da bir rutininiz olmalı. Mesela geç saatte tüketilen ağır yiyecekler midenizi rahatsız ederken uyku düzeninizi de olumsuz olarak doğrudan etkileyecektir.

Kahvaltıyı atlamayın

Her zaman kahvaltıyı atlamayın. Özellikle Pazartesi günü kendinizi ödüllendirerek sevdiğiniz bir kahvaltıyı yapabilirsiniz. Güne zinde başlayacağınız için enerjiniz de düşmeyecek, olaylara daha olumlu bakacaksınız.

Gülümsemeyi unutmayın

Gülmek insanlara gerçekten iyi gelen bir noktadır. Her zaman olumlu düşünün, sizi mutlu eden anıları hatırlayın. Mutlu olduğunuz bir yiyeceği/içeceği tüketin ya da sevdiğiniz bir müziği dinleyin. Unutmayın yapacağınız her stres sizi hem olumsuzluğa çekecektir.

Kaynak

Önerilen Yazılar

Yorum Yok

    Yorum Bırakın