Uyutan Öneriler ve Tüyolar

Sigara Ve Uyku

Sigara Uyku Düzenimizi Nasıl Bozuyor?

Sigara şüphesiz insan sağlığının en büyük düşmanı. Bir dal sigaradaki kimyasal maddeler sizleri kısa zamanda hasta birisi haline getirebilir. Sigara, her yıl 480.000 insanın bir veya beş yıl içerisinde hayatını kaybetmesine neden oluyor. Bir dal sigaranın içerisinde bulunan kimyasallar daha çok bir tür ölüm karışımına benziyor; radyoaktif maddeler, fare zehri, zifir, katran ve daha pek çok kimyasal madde sizi kısa zamanda kanser yapacak kadar tehlikeli maddeler olarak biliniyorlar. Sigara sadece sağlığınızı negatif yönde değil elbette uyku kalitesini de son derece olumsuz bir şekilde etkiliyor. Sigara ve uyku söz konusu olduğunda sorulacak ilk sorulardan bir tanesi de elbette sigara ve uyku arasında nasıl bir ilişki olduğu.

 

Yatak Odasında Veya Yatakta Sigara İçmek

Yatak odasında veya yatarken sigara içmek sadece bulunduğunuz ortamın havasını kirletmekle kalmaz, ayrıca yangın riskini arttırır. Hem dolaylı hem de direkt olarak yatak, oturma takımı gibi mobilyalarınızı da etkiler. Yatak, oturma takımı, yastıklar ve yorgan – yatak örtüleri, şilte gibi eşyalar sadece sigara dumanının kötü kokusunu çekmekle kalmazlar, kolayca tutuşabilecekleri için yangın riskini de arttırırlar. Eğer yangın riski ile karşılaşmamak ve sigara dumanının renkleri sarartan etkisinden yatak ve diğer eşyalarınızı korumak isterseniz, sigara alışkanlığından vazgeçmeniz gerekiyor. Yatakta sigara içerken yangın riski ile karşılaşanların ve bu durumda hayatını kaybedenlerin sayısı hiç de az değil. Buna ek olarak sigara dumanı kokusu eşyalarınızın üstüne siner. Eşyalarınızın renklerini de sarartan sigara dumanı bu yolla dolaylı yoldan uyku kalitenizi etkiler.

 

Sigaranın Uykuya Zararları

Sigara ve uyku arasında önemli bir ilişki olduğundan söz etmiştik. İlk olarak bildiğiniz gibi sigarada bulunan zifir ve katran gibi zararlı kimyasallar ak ciğere yapışır ve soluk alıp vermenizi güçleştirir. Bu da uyku kalitesini olumsuz yönde etkiler. Çoğu zaman sigara kullanımı astıma ve buna bağlı olarak uyku apnesine neden olur ve sizi soluksuz bırakarak uykunuzu böler. Bunun yanında sigaradaki nikotin, uyarıcı etkisi bulunduğu için uyumanızı zorlaştırır. Bu da “nikotin uyku kaçırır mı?” sorusunun yanıtıdır. Nikotin aynı zamanda kan basıncını yükseltir ve uyku sırasında kalp çarpıntısı yaşamanıza neden olur. Ancak nikotinin uyku üzerindeki etkisi sadece bununla sınırlı değil.

 

Sigara Ve Biyolojik Saatiniz

Pek çok kaynakta “sirkadiyan döngü” olarak da geçen biyolojik saat, canlılarda belirli aktivitelerin her gün yaklaşık olarak aynı saatlerde tekrarlanması olayına verilen isimdir. Yani hava karardığında biyolojik saatiniz otomatik olarak uykunuzun gelmesinin nedeni budur. Peki sigara, biyolojik saatimizi – sirkadiyan döngümüzü nasıl etkiliyor?

Sigara ve uyku ile ilgili 2013 Yılında Rochester Medical Center Tarafından “Sigara Ve Uyku” üzerine yapılan bir araştırma, sadece sigaranın değil diğer tütün ürünlerinin de biyolojik saatimizi – sirkadiyan döngümüzü ayarlayan genlerin yapısını bozduğunu ortaya koydu. Bunun sonucunda uykusuzluk, uykuya dalmakta güçlük ve uyku kalitesinin düşmesi gibi şikayetlerle karşılaşılıyor.Özetlemek gerekirse sigara ve tütün ürünlerindeki kimysallar biyolojik saatinizi tamamen bozuyor. Sigaranın biyolojik saatimiz – biyolojik ritmimiz üzerindeki bu negatif etkisine ek olarak aynı zamanda anksiyete, uyku apnesi, depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklara neden olduğunu da ekleyelim.

Sigaranın kalıcı DNA – Gen Hasarına neden olduğu biliniyordu. Yani sigara içerisindeki kimyasallar, bizi biz yapan tüm özelliklerimizi (Genler ve DNA’larımızı) derinden etkiliyor. Son araştırmalar, tütün içerisindeki zararlı maddelerin aynı zamanda biyolojik saatimizi düzenleyen genlerin de hasar gördüğünü bu şekilde ortaya koyuyor.

 

Nikotin Uyku Kaçırır Mı?

Nikotinin insan metabolizmasını hızlandıran bir etkisinin olduğundan söz etmiştik. Nikotin kimyasal maddesinin bu uyarıcı etkisi nikotini uyku kaçıran bir madde haline getiriyor. Pek çok sigara tiryakisi de aslında sigarayı bu nikotinin bu uyarıcı etkisinden dolayı tercih ederler. Peki bundan ne anlamalıyız? Nikotinin uyarıcı etkisinden çıkarılabilecek iki sonuç var. Bunlardan birincisi, nikotinin uyku kaçırdığı yönündeki soruların cevabının evet olması. Buna ek olarak “sigarayı bırakmak uyku yapar mı?” sorusuna da rahatlıkla evet diyebiliriz. Zira, vücuda nikotin girmemesi demek otomatik olarak uykunun gelmesi anlamına geliyor.

Sigara Ve Uyku Apnesi

Uyku apnesi, uyku sırasında üst solunum yollarının tıkanması sonrasında uykuda nefes alımının engellenmesi demek. Horlama şikayetinden yakınanların sık sık karşılaştığı uyku apnesi, ciddi bir sorun gibi görünmüyor olabilir. Ancak sonucu ciddi olan uyku apnesi vak’aları da bir o kadar fazla. Örneğin, 21 Haziran 2017 Yılında yaşadığı uyku apnesi nedeniyle Star Wars Filmlerinden tanıdığımız Carrie Fisher hayatını kaybetti. Çocuk ve bebeklerde uyku apnesi sonucu karşılaşılan ölümler oldukça sık.

2011 Yılında yapılan bir başka bilimsel araştırma, sigara kullananların uyku apnesine yakalanma riskinin kullanmayanlara oranla 2.5 kat daha fazla olduğunu göstermiştir. Bu arada uyku apnesine yakalanma riskini arttıran pek çok unsur var. Obezite, alkol kullanımı, yaş ve hatta cinsiyet gibi faktörler de uyku apnesine yakalanma oranını arttırıp düşürebiliyor. Ancak sigara, hala uyku apnesinin en önemli nedeni arasında yer alıyor. Eğer uyku apnesi riski hakkında daha geniş bilgi almak isterseniz ilgili kaynaklara da göz gezdirebilirsiniz.

Bu arada; yatak, yatak örtüsü, şilteler, yastık gibi uyku elemanlarının da hijyenik olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü toz ve diğer unsurlar alerjik astımı tetikleyerek uyku apnesine neden olabilir. Bu yüzden kullandığınız yatak örtüsü, yastık gibi eşyaların yeni ve hijyenik olmasına dikkat etmelisiniz.

Sigara Ve Uyku Bölünmesi

Sigaranın uyku kaçırıcı özelliğinden söz ettik. Daha önce de belirttiğimiz üzere, sigaranın bu uyarıcı etkisi tiryakilerin sürekli sigara içme isteği duymasına neden oluyor. 2011 Yılında John Hopkins Üniversitesi tarafından “Uyku Ve Sigara” üzerine 40 sigara kullanıcısı ve 40 kullanmayan kişi ile yapılan araştırmada sigara kullananların gece uyku kalitelerinin gözle görülür oranda düştüğü ortaya çıkmıştır. Kaliteli bir uykunun ilk şartı, uykunun bölünmüyor oluşudur. Ancak görünen o ki sigara, gece nedensiz olarak uyanmanıza ve uykunuzun bölünmesine neden oluyor. Eğer sigara kullanıyorsanız kullandığınız yatak veya baza modelinin ne kadar rahat veya ortopedik olması önemini kaybediyor.

Sigara Kullananlar Uykuya Dalmakta Zorlanıyorlar Mı?

Bu sorunun cevabı da evet. Sigara kullanmak, sadece uykuya dalmanızı zorlaştırmıyor. Aynı şekilde, insomnia gibi uyku rahatsızlıklarının artmasına da neden oluyor. Sigara bununla da kalmıyor, uyku kalitenizi bir daha eski kalitesine kavuşmayacak şekilde düşmesine neden oluyor. Uykuya dalmak zorlaşınca, otomatik olarak uykunun kalitesi ve o uykudan aldığınız verim de büyük oranda düşüyor. ABD Florida Üniversitesinde yapılan araştırma, sigaranın uyku döngüsü ve uykuya dalma sürecini baltaladığını kesin olarak ortaya koyuyor.

 

 

Önerilen Yazılar

Yorum Yok

    Yorum Bırakın