Uyutan Öneriler ve Tüyolar

Yatak Seçimi İpuçları

Uyku Elemanlarını Seçmeden Önce…

Uyku, insan hayatının en önemli parçalarından bir tanesi. Ortlama ömrümüzün 25 yılını uykuda geçiriyor olmamız, uykunun aslında bizler için ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. Kaliteli bir uykuya giden yol, doğru uyku elemanlarının seçilmesinden geçiyor. Doğru ortopedik yatak, yatak örtüsü, yastık, şilte ve iyi havalandırılmış karanlık – sessiz bir oda, rahat bir uykunun olmazsa olmazlarından. Kaliteli bir uyku için gerekli olan fiziksel ve psikolojik unsurlardan ise daha önceki içeriklerimizde sık sık bahsettik. Sizin ve sevdikleriniz için yatak seçimi yapmadan önce sizler için hazırladığımız ipuçlarını incelemeniz, kullanıyor olduğunuz yatağı değiştirip – değiştirmemek konusunda ve yeni bir yatak alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda sizlere yardımcı olabilir. İşte tüm yönleriyle yatak seçimi ipuçları…

Yatak Seçimi İpucu – 1: Malzeme, Kullanım Ömrü Ve Rahatlık

Yatak seçimi için ipuçları listemizin ilk sırasında malzeme ve kullanım ömrü geliyor. Öncelikle, kullanıyor olduğunuz yatağı 8 yıldan fazla bir zamandır kullanıyorsanız, belki de yatağınızı değiştirmeniz gerekiyor olabilir. Elbette bu durum kaliteli ortopedik yatak modelleri için geçerli değil. Bir yatakta kullanılan malzeme ve malzemenin kalitesi, onun kullanım ömrünü en çok etkileyen unsurların başında geliyor. Peki yataklarda hangi malzeme ne kadar dayanıyor? Ya da yatakta kullanılan malzeme, doğru yatak için tek unsur mu?

Öncelikle kullandığınız yatak sizi rahatsız ediyorsa onu mutlaka değiştirmelisiniz. Rahatsız bir yatağı değiştirmek için 8 yıl beklemenize gerek yok. Buna ek olarak yatak üretiminde kullanılan çeşitli malzemelerin ortalama kullanım ömürlerinden de söz edilebilir. Tercih edeceğiniz veya kullandığınız yatak latex, hafızalı köpük (Visco) – klasik yay veya pillow – top / Zip – Off Topper olarak da bilinen yaylı ancak üst kısmı kalın bir yastık tabakasıyla kaplı olan yatak modellerinden biriyse, 8 – 10 yıla dayanan ortalama bir kullanım ömründen söz edilebilir. Elbette bu, kaliteli yatak modelleri için geçerli bir durum.

Yatağınız bu malzemelerin sadece birini kullanmıyor da olabilir. Örneğin sitemizde de görebileceğiniz Integrale Yatak çeşitli malzemelerin bir arada kullanılarak üretilmiş bir tür ortopedik yatak modelidir (Zip – off topper ve yay. Ancak unutmayın ki rahatlık, yeni bir yatak için önemli bir unsur. Yani kullanıyor olduğunuz yatak sizi rahat ettirmiyorsa onu değiştirmek için 8 veya 10 yıl beklemenize hiç gerek yoktur.

Yatak Seçimi İpucu – 2: Yaylı Yataklar Ve Dahası…

Yaylı yataklar size kullanım ömrü ve rahatlık konusunda sınırsız imkanlar sunar. Özellikle ortopedik yatak modelinde kullanılan yaylarda kullanılan teknoloji, yayların sayısı ve çeşidi değişkenlik gösterdikçe yaylı yatakların da sizlere sunduğu konfor da değişkenlik gösterir. Peki bir ortopedik yaylı yatak modelindeki yaylarla konfor arasında nasıl bir ilişki var? Buradaki altın kural, öncelikle yatağın yeni olması. Yeni üretilmiş bir yatak büyük ihtimalle daha yüksek bir yay teknolojisi kullanıyor olduğundan konfor için idealdir.

Yaylı yataklar – konfor ilişkisi için ikinci altın kuralsa yay sayısıdır. Yatağınızdaki yayların sayısı ile konforu arasında doğru bir orantı vardır. Yaylı yataklar genellikle yatak seçimi konusunda tercihini genellikle geleneksel modellerden yana yapanlar tarafından tercih edilen rahat yatak modelleridir. Özellikle son yıllarda yataklar için artık “torba yay” olarak da bilinen “nano – yay” modelleri kullanılmaya başlamıştır.

Torba Yay Nedir?

Yatak üretiminde kullanılan ve nano yay olarak da bilinen torba yay, yataklar için geliştirilmiş yay sistemlerinin en ileri versiyonudur. Yazımızın önceki kısımlarında bir yatağın konforu ve yay sayısı arasında doğrudan bir ilişki olduğundan söz etmiştik. Torba yay sistemi, yatakta standart yaylı yataklara göre 2 kat ve daha fazla yay bulunmasını sağlar. Ayrıca torba yay sistemi, çökmeye dayanıklıdır ve her yay ünitesi birbirinden bağımsız hareket ettiğinden vücut ağırlığını dengeler ve sırt eğrinizin şeklini alır.

Yatak Seçimi İpucu – 3: Vücut Ağırlığı Ve Yatak Seçimi

Yatak seçimi ile ilgili dikkat etmeniz gereken bir başka nokta da vücut ağırlığınız ve kilonuz. Eğer vücut ağırlığınız yüksekse, Visco yatak modelleri yerine bir yaylı yatak  modeli tercih etmeniz sizler için daha iyidir. Vücut ağırlığı ve yatak seçimi arasında sıkı bir bağlantı vardır. Fazla kilosu bulunan insanlara yaylı yatak modellerinin öneriliyor olmasının en önemli nedeni yatak malzemesinin sizin için ideal uyku yüzeyini sağlamasıdır. Buna ek olarak ortalama bir kiloya sahipseniz visco yatak modellerini tercih etmeniz sizler için daha uygundur. Yine ortalama kiloya sahip olan kullanıcılara da visco yatak modelleri önerilir.

 

Yatak Seçimi İpucu – 4: Uyku Pozisyonu 

Yüzüstü veya sırtüstü. Ya da her iki uyku pozisyonundan da biraz. Her insanın kendisine has bir ideal uyku pozisyonu vardır. Buna ek olarak pek çok insan kendi ideal uyku pozisyonunu bilmez. Peki yatak seçimi – uyku pozisyonu arasında nasıl bir ilişki var. İdeal uyku pozisyonu için dikkat etmeniz gereken üç ana bölge var; vücudunuzun ön kısmı, sırtınız ve mideniz.

İlk olarak 1 ile 10 arasında bir puanlama sistemi belirleyelim. Burada 1, çok yumuşak bir yatak modelini 10 ise çok sert bir yatak modelini temsil ediyor olsun. Tahmin edersiniz ki, bu puanlama sisteminde 5, orta sertlikteki yatak modelleri için kullanılıyor. Bu durumda örneğin sırtüstü yatacaksanız (yani sırtınız yatak yüzeyine değecek şekilde) sertlik seviyesi 3 veya 6 arasında değişen bir yatak tercih etmeniz sizin için daha iyi olur. Düşük veya orta sertlikteki bir yatak boyun ve baş bölgenizi destekleyerek rahat etmenizi sağlayacaktır.

Eğer yüzüstü yatmayı seven biriyseniz (yüzünüz yatak yüzeyine değecek şekilde) sizin için  yatak yüzeyinin nefes alması sizler için son derece önemlidir. Bu yüzden biraz daha sert veya yumuşak bir yatak seçmek sizin için uygundur. Yine karnınız yatak yüzeyine değecek şekilde uyumayı tercih ediyorsanız 5 ilâ 7 seviyesi sertlikteki bir yatak sizin için çok daha uygun olabilir.

Yataklar İçin Yumuşaklık – Sertlik Ölçüsü Var Mıdır?

Çeşitli ülkelerde gerek yatak boyutları olsun gerekse yatak modellerinin sertlik – yumuşaklık dereceleri çeşitli ölçülerle isimlendirilmiştir. Dünya üzerinde yatak üretimi için kullanılan sertlik – yumuşaklık dereceleri şu şekildedir;

  • Soft (Yumuşak): Soft yatak modelleri, uyku esnasında değişen uyku pozisyonuna göre şekil alır. Hangi malzemeden üretiliyor olursa olsun “soft” derecesine sahip yatak modelleri, sırt eğrinizin şekline uyum sağladığı için son derece kullanışlıdır.
  • Medium Soft (Orta – Yumuşak): Orta yumuşaklıktaki yatak modelleri de hangi malzemeden üretiliyor olurlarsa olsunlar siz uyku esnasında uyku pozisyonunuzu değiştirdiğinizde hem vücudunuzu destekler hem de soft yatak modellerinde olduğu gibi sırt eğrinizin şeklini alır.
  • Medium Firm  (Orta – Sert): Özellikle sırtüstü uyumayı tercih eden kullanıcılar için bu tip bir yatak son derece kullanışlıdır.
  • Firm (Sert): Sert yatak modelleri genellikle sırt ağrısı çeken kullanıcılara sıklıkla tavsiye edilir.

 

Yatak Seçimi İpucu – 5: Yatak Yüzeyi

Yatak yüzeyi özellikle yaz ve kış aylarında daha rahat etmeniz için son derece önemlidir. Yazın aşırı sıcak olan bir yatak yüzeyi sizleri terleterek uyku kalitenizi düşürebilir. Buna ek olarak sıcak bir yatak yüzeyi kış aylarında daha rahat etmenizi sağlayabilir. Bu yüzden yatak yüzeyinizin malzeme kalitesine elinizden geldiği kadar dikkat etmelisiniz. Bunlara ek olarak nefes alan bir yatak yüzeyi her zaman daha iyidir ve çok daha hijyenik bir uyku süreci elde etmenizi sağlar. Yatak seçimi için gösterdiğiniz özen kadar tercih edeceğiniz alez ve şiltelere de gereken özeni gösterirseniz, çok daha rahat bir uyku süreci elde edebilirsiniz. Şilteler, alezler, yastıklar ve baza gibi yatak dışındaki ürünlerin de kaliteli ve nefes alan malzemeden üretilmiş olması, en az yatağınızın rahat ve kaliteli olması kadar önemlidir.

 

Yatak Seçimi İpucu – 6: Hamileler İçin Yatak Seçimi Nasıl Olmalı?

Uyku sadece doğumdan sonra bebeklerin gelişimi için önemli değildir. Anne adayları için de uyku son derece önemli bir unsurdur. Anne adayları özellikle hamileliğin ilk üç ayında, normalden daha fazla uyuma ihtiyacı hissedebilirler. Bu durumda hamile kadınlar rahat ettikleri pozisyonda uyumalıdırlar. Gebeliğin ikinci üç ayında ise hamile kadınların uyku pozisyonları omurgalarının çeşitli bölgelerinden desteklenmelidir. Bunun nedeni hamile bayanların bebeğin ağırlığını ikinci üç ay içerisinde daha çok hissetmeleridir. Gebeliğin ikinci üç aylık döneminde vücuda hafif baskı uygulayacak yastık ve şilte modelleri çok gebe hanımların rahat etmesini sağlayacaktır.

Hamile kadınlar için dilediğiniz yatak modelini tercih edebilirsiniz. Hamilelik gibi hassas bir dönemde önemli olan nokta, hamile bayanların uyku pozisyonlarıdır. Genellikle ikinci üç aylık periyotta hamile kadınların sırtüstü veya yüzüstü yatmaları önerilmez. Hamile bir kadın için yüzüstü yatmak son derece riskli olabilir. Bununla beraber sırtüstü yatmak vücut ağırlığının ana vücuttaki ana kan damarlarındaki dolaşımı sekteye uğratması anlamına gelmektedir. Bu yüzden genellikle sol yanınıza doğru yatmak hamile bir kadın için ideal olan uyku pozisyondur.

Üçüncü üç aylık hamilelik sürecinde alt sırtınız bebeğin artan kilosunu desteklediği için ağrı kaynağı olacaktır. Bunun için sol tarafınızda başınızın altında bir yastık ile dizleriniz arasında ve rahatsızlığınızı hafifletmek ve kaslarınızı ve kalçalarınızı baskılamak için yastık kullanabilirsiniz. Pek çok yatak üreticisi hamileler için özel yastık modelleri üretmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önerilen Yazılar

Yorum Yok

    Yorum Bırakın