Uyutan Öneriler ve Tüyolar

Yatağınızın Ömrünü Uzatmak Sizin Elinizde!

Yatak, tıpkı bir ev; onun içindeki beyaz eşyalar ve mobilyalar gibi, hayatımızın neredeyse %60’ını birlikte geçirdiğimiz, farklı dönemlerde sahip olup yıllar boyu kullandığımız seçimi zor bir eşya…

Doğru yatağın, konforumuz, uyku kalitemiz ve beraberinde sağlığımız üzerindeki etkilerini düşündükçe, yatak için sadece bir eşya terimi kullanmak hafif kalıyor olabilir. ”Sabah nasıl uyanırsan, günün öyle geçer” mottosu da bunu kanıtlar nitelikte. Yeni güne başlamadan deliksiz bir gece geçirmeniz, yeni güne tamamen dinlenmiş olarak uyanmanız, hatta rüyalarınız dahi yatağınızın konforundan nasibini alıyor. Öyle ki yakın zamanlarda, kaliteli uykunun başarının üzerindeki en önemli etken olduğuna yönelik araştırmayı sizlerle paylaşmıştık.

Bebeklik dönemi, çocukluk ve ergenlik ve evlilik derken, aksi bir durum çıkmadıkça aslında yatağımızı hayatımızdaki belli dönemleri baz alarak değiştiriyoruz.  Bu yüzden yumuşak-sert ayrımı bir kenara; yay kalitesinden, teknolojik özelliklerine kadar araştırdığımız yatakların aynı zamanda uzun ömürlü, zamanla çökme yapmayan, deforme olmayan kaliteli malzemeden üretilmiş olmasına dikkat ediyoruz.

Peki, hali hazırdaki yataklarımızın ömrünün uzatmanın bir yolu var mı? Ya da, her eşyanın bir rutini varken, yataklarımızın bakım rutini yok mu? Yatağınızın ömrünü uzatacak ama aynı zamanda sizi yormayacak, pratik kullanım önerilerini sizler için toparladık:

Yatağınızın altına mutlaka baza alın, bu sayede yatağınızı destekleyerek ortadan bükülmesi veya kırılmasını engellemiş olursunuz.

Yatak koruyucusu kullanın. Yatağınızı herhangi bir şekilde kirlenme veya lekelenmeden koruyacak, yıkanabilir yatak koruyucusu kullanılmalıdır.

Yatağı düzenli olarak çevirin. Yatağınızı düzenli olarak her iki ayda  bir ters yüz ve ayak ucu baş ucuna gelecek şekilde çevirmelisiniz.

Yan tutacakları kullanın. Yatağınızı kaldırırken yatağın kumaşının sökülmesini veya yırtılmasını önlemek için yanlarda bulunan tutacak yerlerini kullanmalısınız. 

Temizlikte kimyasal madde kullanmayın. Yatağınızı kesinlikle kimyasal maddeler ile temizlemeyin, sadece sabun ve ılık su kullanmalısınız.

 

 

 

 

Önerilen Yazılar

Yorum Yok

    Yorum Bırakın