Annem Der ki

Yeni Doğan Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır?

Yeni doğan bebeklerde ilk aylarda uyku problemi yaşanabiliyor. Bu süreçte bebekler özellikle uyku konusunda ebeveynlerine fazlasıyla ihtiyaç duyuyor. Bebeğin dış dünyaya adapte olamaması, kolik bir bebek olması, gece gündüz ayrımını henüz yapamaması gibi faktörler söz konusu… Bu durumda tabi ki biz ebeveynlere bebeğin bu ihtiyacını karşılamak için destek olmak düşüyor.

Benim bir ikiz annesi olarak fazlasıyla hassas olduğum konulardan bir tanesi uyku…

Atalarımızın ‘uyusun da büyüsün’ sözünün doğruluğuna inananlardanım, fakat yeni doğan bir bebeğin uyku düzeni oluşurken, her bebeğe göre değişse de uyku problemi aşılamayan bir sorun olabiliyor. 

Peki bu alışma süreci en kolay nasıl atlatılır? Biz ebeveynlerin uyku konusunda üzerine düşen nedir? Bahsetmek istiyorum…

Öncelikle bebeğin uykusu için tüm konforun sağlanması gerekiyor. İyi bir yatak seçiminden tutun odanın sıcaklık derecesine kadar A’dan Z’ye tüm koşulların bebeğe uygun hale getirmesi ise çok önemli.

Yatak seçiminiz latex, visko veya ortopedik yataklar olabilir. Yatağın ne çok sert ne de çok yumuşak olmaması gerekiyor. Bebeğinizin omurilik gelişimi için mutlaka yatağına doğru karar vermelisiniz. Eğer alerjik bir bebeğiniz varsa yatak kumaşının organik, dolgu malzemelerinin %100 pamuktan üretilmiş olmasına dikkat etmekte fayda var.

Oda sıcaklığının da Avrupa standartlarına göre 18- 23 derece arasında olması gerekiyor. 18 derece çok düşük bir sıcaklık gibi gelse de, bakterilerin ürememesi adına bebeğin soğuk bir hava soluması oldukça önemli. Bebeğinizi biraz kalın giydirerek, üşütmesini engelleyebilir, bu sayede odasını 18-23 derece arasında tutabilirsiniz.

Bebeğinizi yarım kundak yapıp hafifçe sallayarak, uykuyu White Noise (beyaz gürültü) sesleriyle desteklemeniz harika bir fikir olabilir. White noise bebeğin dış dünyaya adapte olma sürecinde anne karnındaki sesleri duyarak kendisini güvende hissetmesini ve rahatlamasını sağlar.

Bebeğinizi sallama konusuna gelince; bu durumu aylarca hatta yıllarca süren bir alışkanlık haline getirmemeniz çok çok önemli.

Uyku eğitimi 4-6 ay arasında önerilmiyor, ancak normal doğan bebekler bu süreci 4. Aydan itibaren takip etmeye başlarken, prematüre bebeklerde ise durum gelişimine göre 6. Aydan sonra devam ediyor. 

Son olarak şunu da özellikle belirtmek isterim; ilk aylarda bebeklerde reflü ve kusmalar olacağından reflü yastığı edinebilir ve bebeğinizi ilk 3 ay beşikte, odanızda yatırabilirsiniz. Bu durum ABÖS’ü (ani bebek ölümü sendromunu) engelleyecektir.

Önerilen Yazılar

Yorum Yok

    Yorum Bırakın