Uykuya ve Rüyalara Dair Bilimsel Gerçekler

Uyumadan Önce Bunları Mutlaka Tüketin!

Sonbaharın gelmesi, tatillerin yerini yoğun iş temposuna bırakması; beraberinde endişe, kaygı ve stresi de getiriyor. Bu durum mevsim geçişleriyle birleşince, uykusuzluk problemi de kaçınılmaz oluyor. Neyse ki doğanın bizlere sunduğu ruh halini olumlu yönde etkileyecek, rahatlamayı sağlayarak uykuya geçişi kolaylaştıracak bitkisel çözümler var.

Şimdi sizlere, aktarlardan kolayca temin ederek, evde basit tariflerle uygulayabileceğiniz bu çözümlerden bahsedeceğiz…

Papatya – Chamomile – Matricaria recutita: Gerginliğe karşı ilk akla gelen bitkisel çözüm elbette papatya. Papatyadaki bazı bileşenler beyinde Valium tarzı ilaçlarla benzeşik etkiyi yapıyor. Hemen hemen her aktarsa kolayca bulabileceğiniz % 1.2 oranında apigenin içeren papatya takviyeleri, vesvese ve sıkıntıyı gidermekte oldukça olumlu sonuçlar veriyor. Pensilvanya Tıp Merkezi Üniversitesi tarafından yapılan çalışmada 8 hafta boyunca papatya takviyesi alan Yaygın Anksiyete Bozukluğu (YAB) olan hastalarda plasebo alan hastalara göre anksiyete belirtilerinde önemli bir azalma olduğunun tespit edilir bir gerçek olduğunu da belirtelim.

Şerbetçiotu – Hops – (Humulus lupulus) Bira imalatında da kullanılan şerbetçiotundan teskin edici olarak asırlardır kullanılıyor. Şerbetçiotunun yatıştırıcı özellikteki bileşiği bir çeşit uçucu yağlardan oluşuyor ve  bu nedenle ya özünü ya da eriyiğini kullanmak

gerekiyor. Piyasada bulunan aromaterapi özellikli  şerbetçiotu yastıklarının anksiyete kontrolünde olumlu sonuçlar verdiğini belirtelim. Çok buruk bir tadı olduğundan piyasada rağbet gören bitkisel çaylar arasında kendine pek yer bulamadıysa da papatya ve nane gibi çayların içinde harmanlanmış olarak karşımıza çıkabilir. Şerbetçiotu sedatif olarak ve uykuyu teşvik etmek amacıyla Valeriyan – Kediotu ile karıştırılarak kullanılıyor. Eğer reçeteli bir sakinleştiri/yatıştırıcı kullanıyorsanız herhangi bir sedatif özelliği olan bitkiyi kullanmaya başlamadan önce mutlaka hekiminizin onayını alın.  

Kediotu – Valerian – Valeriana officinalis: Bazı şifalı otlar uyku hali yapmadan sakinleştirici özelliğe sahiptir. Örneğin L-Theanine hem uyanık kalmanızı hem de anksiyitenin azalmasını sağlar. Kediotu ise kesinlikle uyku getiren bir sakinleştiricidir hatta öyle ki insomnia (uyku sorunları) tedavisinde kullanılan en etkin bitkisel destektir ve  Alman hükümeti tarafından tedavi amaçlı kullanımı onaylanmıştır. Kediotunun kokusu kimilerine göre biraz rahatsız edici geldiği için genelde çay olarak içmek yerine tentür ya da kapsül formunda kullanımı yaygın olarak kullanılır. Gece kullanımı çok daha uygundur ve uykuya dalmakta zorlanıyorsanız kesinlikle denemeniz gereken ilk bitkisel kürdür. Kediotu genellikle şerbetçiotu, papatya veya melisa gibi diğer sedatif otlarla da birleştirilebilir.

Melisa – Lemon Balm – Melissa officinalis: Ortaçağdan beri stres ve anksiyeteye karşı ve uyku düzenleyici olarak kullanıldığı kesin olarak bilinen melisanın geleneksel tıpta kullanımının daha da eskilere dayandığı düşünülülüyor. Ülkemizde melisotu, kovanotu, limonotu gibi değişik isimlerle de anılan melissa mükemmel bir uyku düzenleyici ve teskin edicidir. Yapılan bir çalışmada 600mg melisa verilen gönüllü denek grubunun plasebo verilen gruba göre daha sakin ve tetikte olduğu saptanmıştır.  Melisa genelde zararsız olduğu kabul edilen şifalı bir ot olsa da kullanımında aşırıya kaçmamaya dikkat edin zira yüksek miktarlarda kullanımı teskin etmez aksine yüksek dozda kullanımının sinirliliği arttırdığına dair çalışmalar vardır. Melisa genelde çay, kapsül veya tentür olarak satılır ve  şerbetçiotu, papatya ve kediotu gibi diğer sakinleştirici otlardan oluşan karışımlarda bulunur.

Çarkıfelek – Passionflower – Passiflora: Son yıllarda yapılan bazı çalışmalar çarkıfelek tentürlerinin anksiyete belirtilerini reçeteli ilaçlar oranında azalttığını desteklemektedir. Genellikle uykusuzluk için kullanılır ve Alman Hükümeti tarafından sinir ve  anksiyete tedavilerinde kullanımı onaylanmıştır. Sedatif bir bitki olduğu için aynı anda birden fazla yatıştırıcı bitki kürünü kullanmamaya dikkat edin ve Çarkıfelek kürlerini de uzman tavsiyesi olmadan bir aydan daha uzun süre kullanmayın.

Lavanta – Lavender -Lavandula hybrid: Sizce de, lavantanın kokusu en büyüleyici kokulardan biri değil mi? Florida, ABD’de yapılan bir çalışmaya göre sınava girmeden önce lavanta yağı koklamaları sağlanan bir grup öğrenci sınav esnasında daha sakin olduklarını ifade etmiştir. Fakat belirtmek gerekir ki aynı grup içinde kokunun etkisiyle akıllarının daha “bulanık” olduğunu ifade eden öğrenciler de olmuştur. Almanya’da yapılan bir çalışmada özel olarak formüle edilmiş bir çeşit lavanta tabletinin, Yaygın Anksiyete Bozukluğu (YAB) olan kişilerdeki anksiyete semptomlarını azaltmakta  Lorazepam (Ativan ) kadar etkili olduğu kanıtlanmıştır. (Valium ile aynı sınıfta olan sinir ilaçı)

 L-Theanine: Araştırmalara göre yeşil çayda bulunan L-Theanine adlı amino asit hem yükselen kalp hızını hem de kan basıncını frenlemeye yardımcı olurken, yapılan kontrollü çalışmalarda insanlarda da anksiyete halini azalttığı söyleniyor. Bir çalışmada, anksiyete eğilimli bir gruba teste girmeden önce 200mg L-Theanine takviyesi verilmiş ve test sırasında daha sakin ve daha odaklı oldukları gözlemlenmiştir.

Omega3 yağ asitlerinin genel anlamda sağlık üzerindeki etkisinin yanı sıra ruh halini olumlu yönde etkilemekde de faydalı oldukları artık kabul edilmiştir. Bir çalışmada, 12 hafta boyunca günlük 2,5 mg omega-3 takviyesi alan öğrencilerin plasebo alan öğrencilere göre sınavdan önce daha az kaygılı oldukları saptanmıştır.

Ayrıca vücudunuzu sıcak tutmak gerginliği gidermek için tavsiye edilen bir başka yöntemdir. Saunadan sonar ya da sıcak bir banyodan sonar genelde rahatlama hissi tesadüf değildir yani. Araştırma bulgularına göre sıcaklık hissi genel ruh halini etkileyebilecek nöral devreleri değiştirebilmekte ve kas gerginliği, kaygılı olma durumunu azaltabilmektedir.

Bitkisel çaylar ya da tentürler elbette anlık olarak ruh halimizi olumlu etkileyebilirler ancak genel anlamda sağlıklı beslenmek, sosyal hayatımızdan ödün vermemek, açık havada spor yapmayı alışkanlık haline getirmek ve meditasyon ya da yoga nefes tekniklerini hayatımızın bir parçası haline getirmek ruh halimizin daha uzun süre olumlu kalmasını sağlar.

Önerilen Yazılar

Yorum Yok

    Yorum Bırakın